مهاجرت به کشور کانادا در سال 2021

مهاجرت به کشور کانادا در سال 2021

مهاجرت به کشور کانادا در سال 2021 با توجه به شیوع ویروس کرونا


مهاجرت به کشور کانادا در سال 2021 با توجه به شیوع ویروس کرونا

با توجه به اینکه ویروس کرونا در سال 2020 شیوع پیدا کرد، اما این موضوع، همچنان تأثیر قابل توجهی در مسئله مهاجرت به کشور کانادا در سال 2021 دارد. پس از اینکه کشور کانادا، در سال 2019، پذیرای 341،000 مهاجر جدید بود، در آغاز سال گذشته نیز، همچنان مهاجران جدید زیادی را پذیرفت، اما وقتی در مارس 2020 ویروس کووید 19، به عنوان یک بحران جهانی ظاهر گردید، سیستم مهاجرت کانادا کاملاً متوقف شد.

محدودیت های سفر به کشور کانادا، با شیوع کووید 19، از 18 مارس 2020 اعمال گردید و در حال حاضر، تعداد اتباع خارجی که می توانند وارد این کشور شوند را محدود کرد. با این وجود، سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry)، برنامه های گزینش استانی (PNP) کانادا و سایر سیستم های مهاجرت، همچنان به کار خود ادامه می دهند.

مهاجرت به کشور کانادا در سال 2021 با توجه به شیوع ویروس کرونا

مهاجرت به کشور کانادا در سال 2021 با توجه به شیوع ویروس کرونا

بحران ویروس کرونا سبب گردید که انتظارات در مورد سیستم مهاجرت کشور کانادا در سال 2021، بسیار ناشناخته بماند. اما، یقین هایی در این زمینه، که هم به نفع کشور کانادا و هم به نفع تازه واردان آینده خواهد بود، وجود دارد.

سیستم مهاجرتی کانادا تا زمان پایان این بیماری همه گیر، به حالت عادی بر نخواهد گشت. خوشبختانه، به دلیل کشف و تأیید چندین واکسن، پایان این همه گیری قابل تصور است. کانادا بزرگترین کمپین واکسیناسیون در تاریخ خود را، در ماه دسامبر راه اندازی کرد و هدف آن واکسینه کردن کلیه کسانی است که مایل به تزریق واکسن کووید 19 تا سپتامبر 2021 هستند. یکی از مؤلفه های بازگشت کشور کانادا و همچنین سیستم مهاجرتی آن به حالت عادی، واکسیناسیون ساکنان آن است. مؤلفه دیگر، این است که جمعیت جهانی و اتباع خارجی که به کانادا سفر می کنند، عاری از ویروس کرونا باشند.

حتی با وجود کاهش ویروس کرونا، محدودیت های سفری که طی سال 2020، اعمال گردید، می تواند همچنان ادامه یابد. به عنوان مثال، کانادا می تواند، قانون قرنطینه 14 روزه خود و همچنین الزام به انجام تست کووید 19 را قبل از سفر به این کشور، جهت کمک به محدود کردن ویروس در مرزهای خود ادامه دهد.

یکی از مؤلفه های بازگشت کشور کانادا و همچنین سیستم مهاجرتی آن به حالت عادی، واکسیناسیون ساکنان آن است.

یکی از مؤلفه های بازگشت کشور کانادا و همچنین سیستم مهاجرتی آن به حالت عادی، واکسیناسیون ساکنان آن است.

اما توجه به این نکته، بسیار اهمیت دارد که این بحران، تأثیری بر تعهد قاطع کشور کانادا، در استقبال از مهاجران، کارگران خارجی موقت و همچنین دانشجویان بین المللی نداشته است. در حقیقت، کانادا این تعهد را به علت ویروس کووید 19، دو برابر نیز کرده است. این کشور، بر اساس برنامه جدید خود در سال های 2023-2021،  سالانه به استقبال بیش از 400000 مهاجر جدید خواهد پرداخت که بالاترین میزان مهاجرت در تاریخ این کشور را نشان می دهد.

با توجه به اینکه بیماری همه گیر کووید 19 همچنان ادامه دارد، تصور اینکه این هدف، در مورد مسئله مهاجرت به کشور کانادا در سال 2021، تحقق یابد کمی دشوار است، اما وجود اهداف بالاتر، دولت های فدرال و استانی کانادا را قادر می سازد تا بتوانند به روند مهاجرت و پاسخگویی به درخواست ها ادامه دهند. علت این امر این است که، حتی اگر کانادا نتواند، در سال 2021 از مهاجران جدید استقبال نماید، اما قادر است تأییدیه های لازم را در اختیار آنها قرار دهد تا در موعد بعدی به کانادا بروند.

با این حال، کشف واکسن کرونا، دولت کانادا را قادر می سازد تا به بررسی تغییرات بالقوه ای در محدودیت های سفر خود بپردازد. برای مثال، کانادا می تواند رفع محدودیت سفر تازه واردانی که قبل از ورود به این کشور، واکسن کووید 19 را دریافت کرده اند و نتیجه تست آنها منفی شده است، را مورد بررسی قرار دهند. برداشتن این محدودیت ها، سبب ورود تازه واردها به کشور کانادا و در نتیجه تقویت اقتصاد آن می گردد.

در ماه ژانویه، تصویر واضح و شفاف تری از آینده سیستم مهاجرت کانادا به دست خواهیم آورد. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، قرار است که به اعضای کابینه خود، نامه های مأموریت جدیدی را واگذار کند. البته این امر، با همه گیری بیماری کرونا، به تعویق افتاده است، اما احتمال دارد که از این نامه ها، سرانجام در این ماه رونمایی گردد. در نهایت، طی نامه ای جدید به وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندیچینو، مشخص می گردد که در سال های آینده، اداره مهاجرت پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) چه اولویت هایی را در برنامه خود دنبال خواهد کرد.

اخبار

کانادامهاجراتمهاجرت به کشور کانادا در سال 2021مهاجرت مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!