انواع فاند تحصیلی

انواع فاند تحصیلی

انواع فاند تحصیلی


فاند مختص دستیار پژوهشی (Research assistant)

در این نوع کمک هزینه که به آن RA نیز گفته میشود، دانشجو به واسطه‌ی انجام امور پژوهشی مورد نظر استاد که مرتبط با حوزه فعالیت دانشجو باشد، از طرف آن استاد مستقیما حقوق دریافت میکند که عمده کار محوله به دانشجو، حضور مداوم در آزمایشگاه‌ها، شرکت در کنفرانس‌ها، مدیریت همایش‌های پژوهشی، نوشتن مقالات یا کمک در ویرایش کتاب و مقالات استاد است. در این نوع بورسیه، اولویت با دانشجویان دکترا است و معمولا در آمریکا و کانادا به صورت فول فاند تعلق میگیرد که کلیه هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش میدهد.

فاند مختص دستیار آموزشی (Teaching Assistant)

در این نوع کمک هزینه که به آن TA نیز گفته میشود، دانشجو بیشتر با عنوان استاد حل تمرین از طرف دانشکده حقوق دریافت میکند و وظایفی نظیر برگزاری کلاس‌های حل تمرین، تصحیح اوراق امتحانی، مسئولیت آزمایشگاه‌ها و برگزاری جلسات رفع اشکال را بر عهده دارد. در این نوع بورسیه هم، اولویت با دانشجویان دکترا است. کمک هزینه TA از نظر میزان حقوق دریافتی، تفاوت چندانی با RA ندارد اما دانشجویان دکترا با دریافت RA  فرصت مطالعه و تحقیق بیشتری بر روی پروژه دکتری خود خواهند داشت و تخصصی تر عمل خواهند کرد.

اسکالرشیپ (Scholarship)

یک فاند جامع کاملا رقابتی با مقادیر متفاوت است. این فاند بیشتر به دانشجویان دکترا و ارشد پرداخت می‌شود و دانشجویان با ترازعلمی و نمرات آزمون بالا در اولویت هستند و برای دوره کارشناسی به تعداد اندکی از دانشجویان تعلق می‌گیرد. این نوع فاند معمولا به صورت ترمی برای دانشجو در نظر گرفته می‌شود و برای ترم‌های بعد، دارای شرط معدل می‌باشد.

فلوشیپ (Fellowship)

این نوع فاند توسط دولت، سازمان های خیریه خاص یا دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شود و معمولا به دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشدی تعلق می‌گیرد که عضو گروه‌های پژوهشی باشند و بر روی موضوعات خاصی تحقیق کنند. این فاند معمولا سالانه بوده و هر سال می‌توان آن را تمدید کرد.

تخفیف شهریه

در برخی دیگر از بورسیه ها دانشجو تنها کمک مالی جهت پرداخت بخشی از شهریه یا هزینه خوابگاه یا شرکت در یک بازدید علمی را دریافت میکند و برای مابقی هزینه ها نیاز به ارائه تمکن مالی دانشجو خواهد بود. این نوع بورسیه ها مستقیما به خود دانشجو داده نمیشود و از هزینه دانشگاهیشان کسر میگردد. تمامی فاند های نامبرده بدون نیاز به بازپرداخت بوده و دانشجویان آن ها را تحت همکاری، شایستگی یا بر اساس نیاز دریافت خواهند کرد.

عوامل تاثیرگذار بر فاند و میزان آن:

مراکز دانشگاهی نوع فاند را با توجه به رزومه دانشجو و شرایط اقتصادی آن کشور انتخاب می‌کنند. معمولا کشورهای اروپایی منابع فاند کمتری نسبت به آمریکا و کانادا دارند و اکثر کشورها فاند بیشتری را برای مقطع دکتری درنظر میگیرند.

خوب است بدانید شهری که انتخاب میکنید، استاد مد نظر و دانشگاه در مقدار فاند شما تاثیر گذارند و دانشگاه های با رنک بالا مقدار فاند بیشتری را اختصاص میدهند و کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا پذیرش فول فاند بیشتری دارند. همچنین عواملی چون معدل، نمره زبان و GRE، مقالات، انگیزه نامه و توصیه نامه های اساتید در پذیرش و دریافت فاند شما نقش بسیار مهمی دارند.

 

دانستنی هاویزای تحصیلی

اسکالرشیپبورسیهتحصیلدستیار پژوهشیشهریهفاندفاند تحصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!